Úvod  |  VOP  |  KTL  |  Nejčastěji kladené dotazy  |  Soutěžní podmínky  |  TECH-LIT SK  |  Statek Ostružno

Tým Formula Student VŠB TU Ostrava

»» Co je Formula Student

Formula Student je celosvětová konstrukční soutěž pro studenty technických vysokých škol, jejichž hlavním úkolem je sestrojit plnohodnotnou formuli s ohledem na mnoho kritérií. Soutěž byla zahájena již v roce 1981 na Texaské univerzitě pod záštitou Society of Automotive Engineers (SAE). Od roku 1997 funguje evropská forma této soutěže, které se účastní i studenti českých vysokých škol.

»» Jak soutěže probíhají

Soutěže probíhají vždy ve dvou základních kategoriích, kterými jsou spalovací motory a elektrické pohony. Cíl soutěže je jasný – každý tým musí sestrojit jednomístné závodní vozidlo. To musí splňovat mnoho požadavků jako výkonnost, snadná ovladatelnost, spolehlivost i bezpečnost. V neposlední řadě by mělo být estetické, ekologické, s nejnižší možnou cenou a to vše dle platných pravidel. Výsledný vůz je pak porovnán s návrhy konkurence a jen ti nejlepší se mohou stát adepty na vítěze. Soutěž zahrnuje i tzv. „business plán“, jehož cílem je obhajoba vozu pro sériovou výrobu, kdy potencionálním cílovým zákazníkem je neprofesionální víkendový závodník. A v jakých tematických disciplínách musí studenti obstát?

»» Závodní disciplíny Formula Student
Vítězný tým každého závodu je určen na základě bodového hodnocení závodních disciplín. Je samozřejmé, že nejen kvalita vozu, ale také kvalita a zručnost samotného závodníka sehrává na okruhu velkou roli.

»» Statické disciplíny (design – konstrukce vozu, nákladová studie, business plán)
»» Dynamické disciplíny (akcelerace, jízda v osmičce, autocross, vytrvalostní závod a spotřeba paliva)
»» Technická přejímka (technika a bezpečnost, zkouška náklonu, zkouška brzd a hluku)

Chcete se dozvědět více o jednotlivých disciplínách? Navštivte stránky týmu Formula Student VŠB–TU Ostrava: formula.vsb.cz


»» Tým Formula Student VŠB–TU Ostrava

Tým z VŠB–TU Ostrava se skládá ze studentů bakalářského, magisterského i doktorského studijního programu. Většina členů týmu studuje na Fakultě strojní Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, ale součástí jsou i studenti z jiných fakult, např. z Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství či Ekonomické fakulty. V oblasti odborných konzultací se pak studenti obrací na interní i externí specialisty z automobilové praxe i z oblasti zpracování materiálů. Průměrně má tým 20 členů, z toho 5 až 7 leaderů, kteří jsou součástí projektu po celou dobu studia.

  PTALI JSME SE

»» Která z uvedených disciplín je pro vás největší výzvou?
Jednoznačně disciplíny statické, protože zde můžeme nasbírat nejvíce bodů. A pak samozřejmě vytrvalostní závod na 22 km, který je ze všech disciplín nejnáročnější.

»» Kolik závodů v průměru za sezonu stihnete?
Snažíme se absolvovat minimálně dva závody, vše samozřejmě závisí na okolnostech – termíny jednotlivých závodů, příprava vozu a zároveň sestavení týmu. Organizace každého závodu je náročná, ale rádi bychom účast na závodech ještě o jedno číslo zvýšili.

»» Jaká panuje atmosféra na závodech?
Spíše přátelská, rivalita je zde opravdu v přátelské rovině. Většinou si týmy naopak navzájem vypomáhají. Každý si jede pro vítězství, ale zkušenosti a informace jsou mnohdy cennější.

»» Kolik členů týmu se závodu účastní?
Je to zhruba kolem 25 lidí.

»» Jaké náklady představuje účast na závodech?
Samozřejmě záleží, jak daleko je destinace, ve které závody probíhají. Orientačně se však můžeme bavit o 150 000 Kč na jeden závod. I v této souvislosti je tedy nutné zvažovat, které závody jsou pro nás prestižní a které vzhledem k rozpočtu upřednostníme.

»» Kde všude probíhají závody Formula Student?
V podstatě po celém světě – v USA i v mnoha zemích Evropy, jako je Španělsko, Itálie, Velká Británie, Německo apod.

»» Jak si zajišťujete partnery pro realizaci projektu?
V současné době máme něco kolem 40 partnerů, kteří se také mění, a to v souvislosti s našimi potřebami. Partnery oslovujeme s konkrétním požadavkem – někteří nám vyrábí konkrétní díly, jiní dodávají materiál a někteří nás podporují finančně. Spolupráce s námi je pro většinu firem benefitem v podobě možného konstrukčního vývoje jednotlivých dílů a samozřejmě také podpora jejich PR.

»» Jak dlouho trvá sestrojení formule?
Poslední model formule se nám podařilo zkompletovat za pouhých 8 měsíců včetně výkresů, což považujeme za skvělý úspěch.

Vector 03
»» ZÁKLADNÍ INFORMACE
• Rozměry D׊×V: 3120/1450/1195 [mm]
• Rozvor: 1600 mm
• Maximální rychlost: 120 km/h
• Hmotnost: 230 kg

»» ÚSPĚCHY
Formula Student Czech Republic 2017 |
Autodrom Most, Česká republika
Celkové umístění: 10. místo
Celkem bodů: 570,4
Celkem soutěžících: 33

Formula Student Hungary 2016 | Györ
Celkové umístění: 14. místo
Celkem bodů: 426,9
Celkem soutěžících: 30


Podporu týmu Formula Student VŠB–TU Ostrava jsme zahájili předáním plně vybaveného dílenského vozíku Werkstattwagen „JUMBO“, který obsahuje moduly s více než 154 díly různého nářadí. Studenty také podpoříme v rámci údržby jejich formule, na kterou poskytneme mazadla, odmašťovače i čističe, které zajistí skvěle udržovanou kondici tohoto rychlého stroje.


 

Přepnout do verze pro tablet / PC
Úvod  |  Ochrana dat  |  Copyright a právní podmínky

TECH-LIT s.r.o., průmyslová chemie, lepidla, odmašťovače, elektrody

Společnost TECH-LIT s.r.o. zastupuje na českém trhu německou společnost TECHNOLIT GmbH, která má více než 30-tiletou tradici na evropském trhu. V našem prodejním sortimentu naleznete výrobky určené do sféry opravárenství, údržby a výroby.

2015 © TECHLIT s r.o. design REMOEX CZ a.s. | programování MagicHouse s.r.o.
Některá jména, loga, design, titulky, slova nebo slovní spojení použitá na těchto www stránkách mohou být, nebo jsou registrovanými ochrannými známkami, servisními značkami nebo obchodními jmény příslušných vlastníků.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.

V pořádku