Úvod  |  VOP  |  KTL  |  Nejčastěji kladené dotazy  |  Soutěžní podmínky  |  TECH-LIT SK  |  Statek Ostružno

Ochranné nástřiky TECHNOLIT

Není zinek jako zinek, a rozdíl mezi ZNB – Zinkausbesserungs-Spray a ZNS – Zink-Spray je toho důkazem. Ochrana proti korozi ZNS se pyšní hned třemi certifikacemi, které jsou důkazem skvělých vlastností finální ochranné vrstvy. Jednou z nich je i metoda, která ukazuje na odolnost vůči praskání či uvolňování od podkladu při ohybu. No a tak jsem tuto metodu v trochu jednodušší verzi odzkoušel.

»» ZNB – Zinkausbesserungs-Spray
Ochrana proti korozi zinkem (800 000)
Odstín:
světle šedý
Odolný vůči teplotám: +490 °C
Přednosti:
Obsah zinku: 99 %
Zinek jako takový je dobře znám pro svou skvělou schopnost antikorozní ochrany, a to především při použití na železo a jeho slitiny. Pokud je zinek ve velmi čistém stavu, jeho rozpouštění v kyselinách či hydroxidech neprobíhá, nebo se tak děje velmi pomalu.

»» ZNS – Zink-Spray
Ochrana proti korozi zinkem (800 011)
Odstín:
 tmavě šedý
Odolný vůči teplotám: +490 °C
Přednosti:
Certifikace DIN EN ISO 240: přilnavost k materiálu
Certifikace DIN EN ISO 1519: odolnost nátěru vůči praskání nebo uvolňování od kovového podkladu
Certifikace DIN EN ISO 50021: odolnost proti korozi v agresivním prostředí – solná mlha

»» ALS – Aluminium-Spray
Ochrana hliníkem (800 001)
Odstín:
jasně stříbrný
Odolný vůči teplotám: +80 °C
Přednosti:
Ideální ke korekci malých povrchových vad vzniklých v důsledku nutného opracování hliníkových částí, u kterých nevzhledné poškrábání povrchu může působit rušivě. O hliníku je všeobecně známo, že nalézá své uplatnění především díky své poměrně značné chemické odolnosti.

A) TEST vůči popraskání - ZNS

Jako ohybný materiál mi posloužila plastová láhev, kterou jsem nastříkal dvěma ochrannými vrstvami. Po zaschnutí jsem láhev deformoval do různých tvarů, aby vznikaly co největší ohyby materiálu. Běžné zinky tuto deformaci nevydrží a dochází k jejich viditelnému popraskání.

                   

B) TEST žáruvzdornosti - ZNS, ZNB, ALS

Předpokladem dlouhé životnosti povrchových úprav je kvalitní příprava povrchu, proto i já jsem železný povrch poctivě očistil ocelovým kartáčem a následně odmastil odmašťovačem na bázi benzenu Brekutexem. Na scénu poté přišel další z našich produktů, LP – letovací pistole s plynovou kartuší. Tuto šikovnou pistoli s piezo zapalováním lze regulovat v rozsahu teplot od 90 až do 1 650 °C, a proto jsem ji neváhal využít k testu žáruvzdornosti. S vysokým výkonem jsem jednotlivé nástřiky podrobil žáru až 550 °C, včetně ochrany hliníkem ALS – Aluminium-Spray. Krátkodobý žár k mému překvapení ustály všechny 3 nástřiky, ačkoliv u ochrany hliníkem je výrobcem uváděna teplotní odolnost pouhých +80 °C. Tuto skutečnost však velkou měrou přičítám na vrub železnému podkladu, který jistě může oproti ostatním povrchům zajišťovat lepší přilnavost ochranného nástřiku.

ZÁVĚREM

Povlaky z nátěrových hmot jsou jednoznačně tou nejlevnější a nejrychlejší povrchovou úpravou proti korozi. Zmíněné ochranné nástřiky ALS, ZNB a ZNS představují jednu z možností, jak ošetřované povrchy nejen zakonzervovat proti korozi, ale jak pouhým nástřikem zajistit, že bude ošetřená plocha opět jako nová.

Spolupracujeme

Výčet ze společností s kterými spolupracujeme

 
 
 

Přepnout do verze pro tablet / PC
Úvod  |  Ochrana dat  |  Copyright a právní podmínky

TECH-LIT s.r.o., průmyslová chemie, lepidla, odmašťovače, elektrody

Společnost TECH-LIT s.r.o. zastupuje na českém trhu německou společnost TECHNOLIT GmbH, která má více než 30-tiletou tradici na evropském trhu. V našem prodejním sortimentu naleznete výrobky určené do sféry opravárenství, údržby a výroby.

2015 © TECHLIT s r.o. design REMOEX CZ a.s. | programování MagicHouse s.r.o.
Některá jména, loga, design, titulky, slova nebo slovní spojení použitá na těchto www stránkách mohou být, nebo jsou registrovanými ochrannými známkami, servisními značkami nebo obchodními jmény příslušných vlastníků.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.

V pořádku