Úvod  |  VOP  |  KTL  |  Nejčastěji kladené dotazy  |  Soutěžní podmínky  |  TECH-LIT SK  |  Statek Ostružno

TEST: speciální kovový vrták SMSW

SMSW
Věděli jste, že za dřinu může mnohdy pouze špatně zvolený vrták?
Upnout do vrtačky první vrták, který je po ruce, a pustit se s vervou do práce není úplně dobrá cesta ke zdárnému výsledku. Není divu, že práce pak nejde od ruky, když nevědomky použijeme vrták na železo do dřeva, nedodržujeme doporučené otáčky a vynecháváme mazání při vrtání do kovu. To vše vede k přehřívání nástroje, jeho předčasnému opotřebení a taky zbytečné námaze.


SMSW-Special-Metallbohrer SAS-P W-HSS. Co jsou zač? 
Zaměřil jsem se na speciální kovový vrták určený pro mnoho tvrdých materiálů (ocel, nerez VA2 a VA4), ale také pro měkké materiály (měď, hliník apod.). Vrták je složen z legovaných součástí bez nánosu, což zaručuje dlouhodobou kvalitu a životnost i po broušení. Vrták je legován více jak 4% wolframu. Ptáte se, co je legovaná ocel? Jedná se o ocel, do které se přidá určitý podíl složek, které zlepšují její užitné vlastnosti. Legovací prvky mají své specifické vlastnosti. Konkrétně wolfram (W) zlepšuje prokalitelnost, odolnost proti ztrátě pevnosti při popouštění, odolnost proti opotřebení, vyvolává vytvrzení, zvyšuje žárupevnost. Jednoznačně musíme rozlišovat kvalitu, kterou kupujeme. Standardní levný typ vrtáku je černý a označuje se HSS-R. Má válcovanou, párou popouštěnou šroubovici, a proto je pružný. Při navrtávání může být nepřesný, protože nemá na hrotu špičku, ale plošku, která tak z vrtaného materiálu ujíždí. Je vhodný jen na obyčejné železo. S tímto nedostatkem se vyrovnává náš speciální typ SAS-P W-HSS, který má složitěji broušenou špičku se samostředicím hrotem. Domácí kutilové po něm touží,často s ním však neumějí správně zacházet a brzo ho zničí, protože je velmi křehký. Nicméně tyto vrtáky vykazují až šestinásobnou životnost proti klasickým vrtákům. Nevěříte?  

SNOTEST:
Testovacím materiálem byl jekl z konstrukční oceli, do kterého jsem se pokusil vyvrtat co největší počet hlubokých otvorů, aniž bych začal pociťovat opotřebení vrtáku či ztížený průnik testovacím materiálem. Vrták o průměru 6,0 mm (pozn.: omlouváme se za chybu v Technovinách, kde je chybně uveden průměr 4,5cm) si musel poradit s materiálem o tloušťce 0,7 cm. V nformačním listu produktu je uvedeno, že by vrtáky měly hravě zvládnout až 150 děr do standardní oceli. Co myslíte, zvládneme to?

Zapomínat nesmíme na chladicí a mazací prostředek při zpracování kovů, který zvyšuje životnost nástrojů a neodtéká. Použili jsme SNO- Schneidöl-Spray „Extra“ z řady produktů TECHNOLIT. 

Závěr:
V průběhu vrtání jsem prováděl vizuální kontrolu. Vždy po desátém vyvrtaném otvoru jsem sledoval opotřebení hřbetu vrtáku. To se začalo projevovat až po sedmdesátém vrtaném otvoru. Celkem jsem vyvrtal 150 děr, domnívám se však, že vrták by obstojně pokračoval dále až do úplného opotřebení.

 
test vrtáky

Jak obstály konkurenční vrtáky?

Ve specialozovaném obchodě jsem zakoupil 2 speciální vrtáky od různého výrobce. Konkrétně jsem požádal o broušené vrtáky do oceli.

Vrták A: HSS-G / 6,0 mm

Vrták B: HSS-Co / 6,0 mm

jedná se o přesně broušené vrtáky, které umožňují až o 40 % rychlejší vrtání, případně až o 50 % nižší přítlačnou sílu oproti standardně broušeným vrtákům HSS s kuželově broušeným pláštěm. Jsou určeny pro materiály jako legovaná ocel, nelegovaná ocel, železo, litina a barevné kovy.

 

Vrtáky porovnáníVRTÁK A:
S vrtákem A (HSS-G) jsem vyvrtal 108 děr při doporučených otáčkách 25-35 ot/min. Po tomto výkonu bylo opotřebení na fazetě značné a vyžadovala nutné zbroušení. Ačkoli jsem se držel v doporučených pracovních otáčkách, vrták se nepatrně spálil.

 

VRTÁK B:
S vrtákem B (HSS-C) jsem vyvrtal pouhých 15 děr při doporučených otáčkách 25-35 ot/min. Při pokusu o vyvrtání patnáctého otvoru jsem zaslechl neobvyklý zvuk, který znamenal odštípnutí značné části fazety a nebylo možné v testu pokračovat.
 
 PO TESTU:
Po testu

Proč SMSW?
Zbroušení hrotu do kříže

Díky atypickému zbroušení na 118° nepotřebujete dulčik. Ostřejší úhel zaručuje dobré vycentrování a nízký odpor proti posuvu.

Legovaný wolframem
Vrták je složen z legovaných součástí, bez nánosu, což zaručuje dlouhodobou kvalitu a životnost i po broušení . Oproti běžným vrtákům ho lze zbrousit téměř na minimum.


Kde SMSW koupit?
Jedině u NÁS! Jestli vás zaujala kvalita a hlavně životnost vrtáků a chcete je také mít ve své dílně či doma, napiště nám. test SMSWJdeme na test SMSWSMSW vs. konkurentiSNO - Řezný olejSNO - Řezný olejtest SMSWtest SMSWtest SMSWtest SMSWtest SMSWtest SMSWtest SMSWtest SMSWtest SMSWtest SMSWtest SMSWtest SMSWtest SMSWtest SMSWtest SMSWtest SMSWtest SMSWtest SMSWtest SMSWSMSW 150 děr!SMSW 150 děr!SMSW 150 děr!Konkurenční vrtáky před testemKonkurenční vrtáky před testemtest vrták Atest vrták Atest vrták Atest vrták Atest vrták Atest vrták Atest vrták Atest vrták Atest vrták Avrták A 108 děrvrták A 108 děrtest vrták Btest vrták Btest vrták Btest vrták Btest vrták Btest vrták Btest vrták Btest vrták Bvrták A 15 děr

Spolupracujeme

Výčet ze společností s kterými spolupracujeme

 
 
 

Přepnout do verze pro tablet / PC
Úvod  |  Ochrana dat  |  Copyright a právní podmínky

TECH-LIT s.r.o., průmyslová chemie, lepidla, odmašťovače, elektrody

Společnost TECH-LIT s.r.o. zastupuje na českém trhu německou společnost TECHNOLIT GmbH, která má více než 30-tiletou tradici na evropském trhu. V našem prodejním sortimentu naleznete výrobky určené do sféry opravárenství, údržby a výroby.

2015 © TECHLIT s r.o. design REMOEX CZ a.s. | programování MagicHouse s.r.o.
Některá jména, loga, design, titulky, slova nebo slovní spojení použitá na těchto www stránkách mohou být, nebo jsou registrovanými ochrannými známkami, servisními značkami nebo obchodními jmény příslušných vlastníků.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.

V pořádku